تبلیغات
وبلاگ تخصصی تربیت بدنی و علوم ورزش - ستون فقرات

ستون فقرات [حرکت درمانی , ]

مراقبت از ستون فقرات
 خوشبختانه ، ستون فقرات ناحیه ای است كه د ر افراد هموفیل معمولا صدمه نمی بیند . خونریزیهایی كه طناب نخاعی را تحت تاثیر قرار میدهند ( طناب نخاعی به منظور محافظت داخل استخوانهای ستون فقرات قرار گرفته است ) بسیار نادر است ، ولی در صورت وقوع بسیار خطرناك و جدی است . اكثر خونریزیهای نواحی پشت در اثر صدمات ورزشی یا ضربات مستقیم ، مثل لگد زدن یا افتادن روی می دهد .
به دلیل بزرگ و سطحی بودن عضلات این ناحیه ، خونریزیهای آن معمولا عضلانی است . بنابراین ، به دلیل حفاظت از ستون فقرات ، هر چه قوی تر نگاه داشتن عضلات پشت بسیار اهمیت دارد . پشت درد ، مشكل عمده عموم افراد جامعه است كه منجر به غیبت از كار می شود .
به دلیل محدودیت حركت و فشارهای غیر معمول مفاصل درگیر نظیر ران و زانو ،‌ افراد هموفیل بیشتر از بقیه مستعد پشت دردند . برای مثال اگر زانوها یا رانها درست راست نشوند ، فرد اجبارا به جلو متمایل میشود . این حالت فشار غیر معمولی به ستون فقرات وارد می كند و در دراز مدت موجب بروز درد خواهد شد .
مهم ترین نواحی كه در ستون فقرات نیازمند مراقبت اند عبارت اند از نواحی گردن و كمر . غالبا می توان از درد های ستون فقرات پیشگیری كرد و در این زمینه مطالب زیر تا حدودی شما را راهنمایی خواهد كرد .
- سعی كنید هنگام ایستادن ، راه رفتن و بخصوص نشستن پشت شما كاملا راست باشد .
- سعی كنید هنگام نشستن در خانه ، محل كار یا ماشین حوله ای را لوله كنید و در ناحیه كمری قرار دهید . تاحد ممكن از صندلیهای محكم و صاف استفاده كنید .
- اجسام را به طور صحیح از زمین بلند كنید . صحیح بلند كردن ، یعنی با حفظ راستای ستون فقرات از زانو و عضلات قوی پا استفاده كردن . اگر به تازگی خونریزی كرده اید و شیء مورد نظر وزن زیادی دارد ، از بلند كردن آن خودداری كنید  و از دیگران كمك بگیرید . اگر باید چیزی را بلند كنید ، آن را به تنه خود نزدیك كنید ، تافشار وارده بر كمرتان حداقل شود .
- اگر كارهایی مانند باغبانی انجام می دهید كه مستلزم به جلو خم شدن است ، بعد از هر پنج دقیقه بایستید . همچنین می توانید كمی به عقب خم شوید . در این صورت تمامی اعضایی كه مدتی در اثر به جلو خم بودن تحت فشار بوده اند كشیده می شوند و شما احساس راحتی می كنید .
- برا ی جلوگیری از خشكی پشت ، مرتب ورزش كنید . یكی از بهترین ورزشها شناست .
- حتما تخت راحتی داشته باشید . اگر هر روز با كمر درد از خواب بلند می شوید ، احتمالا تخت خیلی سفت یا خیلی نرمی دارید .
- اگر كمر درد دارید ، یا مستعد آنید ، با فیزیوتراپ مشورت كنید . این افراد موقعیت شما را كاملا ارزیابی می كنند و توصیه هایی برا ی درمان به شما ارائه می دهند .
- به دلیل اینكه هر فرد تواناییهای خاص خود را داراست ، اجرای تمرینهای اختصاصی را پیشنهاد نمی كنیم . چون مشكلات مفاصل نقاط مختلف بدن انجام این تمرینها را با اشكال مواجه می كند .
 
مراقبت از گردن
 
گردن درد در نتیجه وضعیت بدنی نادرست ، كشیدگی عضلانی ( ندرتا خونریزی عضلانی ) یا آرتروز كه در اثر سالها ساییدگی مفاصل ایجاد شده است ، روی میدهد . اگر دچار درد های راجعه مفصل شانه اید ، این عارضه به راحتی به گردن انتقال می یابد و درد آور می شود .
اگر گردن درد شما در اثر خونریزی نیست ، برای راهنمایی و درمان به فیزیوتراپ مراجعه كنید  .
 
تمرینهای بدنی
 
تمرینهای بدنی كه به شرح آنها می پردازیم برای حفظ قوای عضلانی و كمك به هر چه فعال تر بودن شما طراحی شده اند . اگر به ورزش كردن عادت ندارید ، این برنامه را به آرامی شروع كنید . تعداد این تمرینها را هنگامی كه بدنتان آمادگی لازم را پیدا كرد ، اضافه كنید . در شروع ، هر تمرینی را پنج بار تكرار و بعد پنج تا پنج تا اضافه كنید . اگر یكی از مفاصل شما مرتبا دچار خونریزی می شود ، قبل از انجام تمرینها ، فاكتور انعقادی تزریق كنید . اگر در انجام تمرین خاصی ، درد و ناراحتی احساس می كنید ، آن را انجام ندهید و تمرینهای پیشنهاد شده دیگر را انجام دهید . از وزنه استفاده نكنید . از وزنه فقط طبق دستور استفاده شود .
تمرینها را منظم انجام دهید . تمرینهای سبك و منظم بسیار با ارزش تر از تمرینهای سنگینی است كه بعد از یك هفته كاملا كنار گذاشته شود .
١- مانند شكل به پشت بخوابید . زانوها را خم كنید و كنار یكدیگر قرار دهید . حال آنها را به سمت راست و چپ حركت دهید .

٢- در همان حالت قبل ، باسن را بالا و پایین ببرید .

٣- به پشت بخوابید و زانوها را به آرامی به سمت قفسه سینه بكشید .

٤- به پشت بخوابید و زانوها را خم كنید . باسفت كردن عضلات شكم ، پشت خود را صاف كنید . بعد سر و شانه ها را از زمین بلند كنید و دستها را به زانو برسانید . به آرامی سر جای اول برگردید و ماهیچه ها را شل كنید .

٥- به شكم بخوابید . با زانوی صاف كل اندام تحتانی را به نوبت بلند كنید .

٦- به شكم بخوابید . ساعد را روی زمین قرار دهید و سروشانه ها را بالا ببرید .

٧- به پشت بخوابید . روزانه به مدت ده دقیقه صاف بخوابید تا بدنتان كاملا كشیده شود .نوشته شده توسط مسعود حبیبی در دوشنبه 27 تیر 1384 و ساعت 12:07 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

نقش آب در ورزشكاران - افزایش وزن - تغذیه

آسیب شناسی . مقاله انگلیسی

آسیب شناسی . مقاله انگلیسی

آسیب شناسی . مقاله انگلیسی

هیپر تروفی عضله

مهارت

مراقبت از مفاصل در افراد هموفیلی

راهكارهای ورزشی برای افراد هموفیلی

ستون فقرات

كشش عضله ها

آب درمانی . تمرین های اندام تحتانی


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

مسعود حبیبی(11)

موضوعات

عمومي(1)
فیزیولوژی(1)
پزشکی ؛ ورزشی(1)
حرکت درمانی(3)
تغذیه(1)
علم و تمرین(1)
آسیب شناسی(3)

آرشیو

  تیر 1384 (11)


لینکستان

اسپرتس وی ال

سایت علم و ورزش

پاب مد


لینکدونی

خبر گزاری جمهوری اسلامی (-)
آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

giv.Mihanblog.com